Co dalej?

Coraz mocniej spełniają się warunki wejścia zagranicznych kapitałów na GPW. Dolar za ponad 4PLN stwarza amerykańskim bankom niesamowite okazje na WIG20. Donald Trump już przed wirusem naganiał ulice na wejście w amerykańskie akcje. Dzisiaj ciekawa notka znalazła się na stooq tutaj. Wygląda na to że amerykańska ulica przejmie ostatnią fale hossy w USA, albo przynajmniej przytrzyma indeksy, a smart money zacznie pakować świeże dolary w Emrging Markets, bo tu chociażby na dywidendach można nieźle zarobić. Nawet na naszym Catalyst jest mnóstwo szokujących, względnie bezpiecznych okazji. 

Czytaj dalej Co dalej?

Pierwsze zakupy zrobione

Miałem wrzucić kolejne analizy spółek, szczególnie z WIG20, które mogłyby dać konkretne stopy zwrotu, ale w zasadzie wszystkie zdrowe spółki z tych największych mają teraz bardzo atrakcyjne ceny, a czytanie raportów, które tworzone były w zupełnie innym otoczeniu gospodarczym nie ma sensu. Zacząłem z ciekawości czytać sprawozdanie roczne CCC.

Czytaj dalej Pierwsze zakupy zrobione

czy czas na kolejne longi?

Dawno tu nie pisałem. Głównie dlatego, że przeanalizowałem większość spółek które zamierzałem kupić z zamiarem podłączenia się pod kilkuletni trend. Zapakowałem się w akcje i czekałem. Tylko nie wiedziałem, że przed nami trend spadkowy. Trudno było jeszcze rok temu pomyśleć, że GPW może niżej upaść. Totalny odpływ kapitału, afery typu Getback, Petrol, OFE.
Czytaj dalej czy czas na kolejne longi?

Azoty po I poł. 2019r.

Z inwestycją w Azoty wstrzeliłem się dość dobrze patrząc na poprzednie analizy tu i tu. Trzymany pakiet coraz bardziej parzył mnie w ręce, bo już dwa razy była możliwość zgarnięcia dużego zysku i wskoczenia z powrotem na pokład z niewiele wyższą średnią. Takich rzeczy jednak nigdy się nie wie, a kolarzowanie możliwe jest tylko na forum bankiera po fakcie. Zatem wciąż podtrzymuje długoterminowy plan i sprzedam dopiero przy znacznie wyższych poziomach. Ostatecznie krótkoterminowa spekulacja oprócz zalet zgarniania regularnie niewielkiego zysku 5-15%, naraża nas na eksponowanie kapitału na ryzyko, a podstawą w inwestowaniu jest jego ochrona.

Czytaj dalej Azoty po I poł. 2019r.

Analiza Inter Cars cz 2

Zapowiadaną drugą część analizy rozpocznę od sprawozdania za pierwsze półrocze 2019r. Przychody 4 241,29 mln zł vs 3786,67 mln zł w w pierwszym półroczu 2018r., oznaczają 12% wzrost, przy czym należy zaznaczyć że sam II kw. to tylko 5% wzrostu r/r., a I kw r/r to ponad 20% wzrost przychodu. Do tego jak komentuje członek zarządu Piotr Zamora:

Czytaj dalej Analiza Inter Cars cz 2

Analiza Inter Cars cz.1

Inter Cars to kolejna spółka, która wzbudziła moje zainteresowanie. Jej charakterystyka jest bardzo podobna do analizowanego wcześniej Benefit Systems. Spółka jest liderem swojej branży, dwucyfrowo zwiększa przychód, świetnie radzi sobie za granicą, oferuje narzędzia wspomagające jej podstawową działalność. Tyle, że nie ma tych problemów, co Benefit, a mimo tego jej kurs od szczytów w połowie 2017r. zjechał 40% niżej. W tym czasie przychód spółki zwiększył się o 30%, natomiast zysk netto pozostał na zbliżonym poziomie.

Czytaj dalej Analiza Inter Cars cz.1

Analiza Benefit Systems cz.3


W poprzednich wpisach rozwinąłem dwa (UOKiK, inwestowanie w nierentowne kluby fitnes) spośród pięciu czynników, które według mnie mają niekorzystny wpływ na kurs akcji. Pozostało jeszcze rozwinąć temat kontroli urzędu skarbowego, ostatnią emisję akcji oraz podaną przez Benefita prognozę spadających zysków.
 Czytaj dalej Analiza Benefit Systems cz.3

Analiza Benefit Systems cz.2


Jak wspomniałem w części pierwszej dostępnej tutaj, zajmę się teraz kilkoma czynnikami, które według mnie nie podobają się inwestorom i przyczyniają się do ostatnich spadków. Tę część zacznę od problematycznych, według niektórych, inwestycjach w infrastrukturę fitnes, czyli kluby, które wciąż nie mogą wyjść na jasną stronę mocy, czyli osiągnąć rentowności.
 Czytaj dalej Analiza Benefit Systems cz.2