Analiza spółki KBJ

Przez wszystkie lata inwestowania na GPW nigdy nie spoglądałem na rynek NewConnect. Pamiętam dokładnie jak powstawał. Wtedy jego celem było umożliwienie mniejszym spółkom pozyskania finansowania na rynku, przy mniejszych restrykcjach związanych z obowiązkami informacyjnymi i mniejszych kosztach debiutu i obsługi. NewConnect miał być w szczególności przedsionkiem dla mniejszych firm w wejściu na rynek główny GPW. Stał się niestety w dużej mierze dobrym miejscem do skoku na kasę i sprzedawania przeszacowanych marzeń.  

Czytaj dalej Analiza spółki KBJ

PGE po sprawozdaniu za 2019r.

PGE, jako dobry typ do zakupu po marcowym wodospadzie na rynku wskazywałem już w tym wpisie. Kierowałem się głównie faktem, że kapitalizacja spadła do śmiesznych poziomów, równych np. rocznym nakładom inwestycyjnym, albo kosztowi jednego z dwóch zakończonych bloków w Opolu. Obecnie impet odbicia zdaje się słabnąć, ponadto spadają obroty.

Czytaj dalej PGE po sprawozdaniu za 2019r.

Atende po sprawozdaniu rocznym 2019

W ostatnim dniu marca Atende opublikowało roczne sprawozdania z działalności i mimo, iż III kw. 2019r. był najsłabszy od wielu lat, co prognozowałem w tym wpisie, to roczny wynik na pierwszy rzut oka budzi spory optymizm. Dodatkowo firma jest w doskonałej kondycji finansowej, a gotówka ze sprzedaży jednej ze spółek zależnych pod koniec zeszłego roku pozwala wierzyć, że Atende jest doskonale przygotowane do ewentualnego spowolnienia.

Czytaj dalej Atende po sprawozdaniu rocznym 2019

Krótko o przesileniu

Wydaje mi się, że właśnie obserwujemy zmianę narracji w podejściu do tematu wirusa. Fajny hasztag #zostanwdomu odbija się czkawką „uświadomionej” części  społeczeństwa. Coś, co było modne i cool teraz okazało się być potwornie groźne, bo #zostanwdomu po kilku tygodniach można zamienić na #patrzJakPadaTwojBiznes. Po FB zaczęła krążyć analiza prawna poddająca w wątpliwość umocowanie rozporządzenia ograniczającego poruszanie się. Coraz więcej na forach frustracji związanych z mandatami za mycie samochodu, albo spacerowanie w parku. Pojawiły się memy wyśmiewające restrykcje. Społeczeństwo ma dosyć, a każda władza boi się gniewu społeczeństwa.

Czytaj dalej Krótko o przesileniu

wirus na indeksach

 

Niedawno pisałem, że zagłębianie się w sprawozdania finansowe spółek z GPW to obecnie nienajlepszy sposób na wychwycenie dobrych okazji inwestycyjnych. Dane finansowe się zdezaktualizowały, a strategie rozwojowe,  realne jeszcze kilka miesięcy temu, obecnie  zamieniane są na strategie przetrwania. Pisałem też, że prawdziwe okazje inwestycyjne w dzisiejszej, totalnie odmienionej rzeczywistości stanowić mogą tylko spółki atrakcyjne dla zagranicznego kapitału (słabnący PLN), bardzo zdrowe finansowo (niskie zadłużenie, duże niewykorzystane limity kredytowe, wysoki stan gotówki w kasie, dobra rotacja należności) oraz operujące w sektorach stosunkowo odpornych na lockdown gospodarki. I ta ostatnia cecha wydaje się dobrym punktem wyjścia do dalszych rozważań.

Czytaj dalej wirus na indeksach

Co dalej?

Coraz mocniej spełniają się warunki wejścia zagranicznych kapitałów na GPW. Dolar za ponad 4PLN stwarza amerykańskim bankom niesamowite okazje na WIG20. Donald Trump już przed wirusem naganiał ulice na wejście w amerykańskie akcje. Dzisiaj ciekawa notka znalazła się na stooq tutaj. Wygląda na to że amerykańska ulica przejmie ostatnią fale hossy w USA, albo przynajmniej przytrzyma indeksy, a smart money zacznie pakować świeże dolary w Emrging Markets, bo tu chociażby na dywidendach można nieźle zarobić. Nawet na naszym Catalyst jest mnóstwo szokujących, względnie bezpiecznych okazji. 

Czytaj dalej Co dalej?

Pierwsze zakupy zrobione

Miałem wrzucić kolejne analizy spółek, szczególnie z WIG20, które mogłyby dać konkretne stopy zwrotu, ale w zasadzie wszystkie zdrowe spółki z tych największych mają teraz bardzo atrakcyjne ceny, a czytanie raportów, które tworzone były w zupełnie innym otoczeniu gospodarczym nie ma sensu. Zacząłem z ciekawości czytać sprawozdanie roczne CCC.

Czytaj dalej Pierwsze zakupy zrobione

czy czas na kolejne longi?

Dawno tu nie pisałem. Głównie dlatego, że przeanalizowałem większość spółek które zamierzałem kupić z zamiarem podłączenia się pod kilkuletni trend. Zapakowałem się w akcje i czekałem. Tylko nie wiedziałem, że przed nami trend spadkowy. Trudno było jeszcze rok temu pomyśleć, że GPW może niżej upaść. Totalny odpływ kapitału, afery typu Getback, Petrol, OFE.
Czytaj dalej czy czas na kolejne longi?

Azoty po I poł. 2019r.

Z inwestycją w Azoty wstrzeliłem się dość dobrze patrząc na poprzednie analizy tu i tu. Trzymany pakiet coraz bardziej parzył mnie w ręce, bo już dwa razy była możliwość zgarnięcia dużego zysku i wskoczenia z powrotem na pokład z niewiele wyższą średnią. Takich rzeczy jednak nigdy się nie wie, a kolarzowanie możliwe jest tylko na forum bankiera po fakcie. Zatem wciąż podtrzymuje długoterminowy plan i sprzedam dopiero przy znacznie wyższych poziomach. Ostatecznie krótkoterminowa spekulacja oprócz zalet zgarniania regularnie niewielkiego zysku 5-15%, naraża nas na eksponowanie kapitału na ryzyko, a podstawą w inwestowaniu jest jego ochrona.

Czytaj dalej Azoty po I poł. 2019r.