Do zebrania faktów o Azotach zabierałem się długo. Spółka należy do ogromnych (kapitalizacja 3,5mld zł) prowadzi rozległe interesy i mnóstwo przedsięwzięć inwestycyjnych. W przypadku takich spółek nie sposób analizować każdego przedsięwzięcia, należy raczej skupić się na czynnikach nadających kierunek i ocenić na ile ich korzystna zmiana jest możliwa.
Miesiąc: Styczeń 2019
Aktualizacja CDRL
Postanowiłem rozwinąć nieco temat akwizycji, bo wydaje się że wielu inwestorów wiąże z nim ogromne nadzieje. Szersza analiza spółki tutaj. Najpierw zajmę się Lemon Fashion, którego CDRL nabył 68% udziałów.
Analiza spółki CDRL
Grupa Kapitałowa CDRL jest dystrybutorem odzieży dziecięcej na rynku polskim i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, którą sprzedaje pod marką własną COCCODRILLO. Działalnością uzupełniającą jest sprzedaż wyrobów producentów krajowych głównie zabawek i akcesoriów. Oferta Grupy obejmuje produkty dla dzieci w wieku 0-14lat: bielizna, odzież, obuwie, akcesoria i zabawki. Projekty odzieży sporządzane są przez zespół w biurze projektowym w Pianowie, następnie zlecana jest ich produkcja. Cały proces produkcyjno-sprzedażowy ma charakter międzynarodowy – projektowanie odbywa się w Polsce, produkcja w krajach Dalekiego Wschodu (65% w Chinach) oraz Europy (razem kilkudziesięciu partnerów realizujących zlecenia), a sprzedaż – zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Kolejnym etapem modelu biznesowego jest dystrybucja finalnych produktów pod marką własną.
Aktualizacja Astarta
Na wstępie chciałem dodać, że Astarta zatrudnia ponad 9tys pracowników, zapomniałem o tym napisać w ostatnim wpisie (dostępnym tutaj), a myślę że jest to istotna informacja, która pokazuje skalę działania firmy.
Aktualizacja dotyczy jednak rzeczy, którą zasygnalizowałem w poprzednim wpisie, a która nie dawała mi spokoju. Chodzi o ogromny budynek biurowy o nazwie Astarta Organic Center usytuowany w centrum Kijowa.
Analiza spółki Astarta
„Wielkie okazje pojawiają się wtedy, gdy dobre spółki zostają dotknięte przez niespodziewane okoliczności, które zaniżają ich wartość”. Kierując się tym cytatem z Warrena Buffeta w 30% wypełniam swój portfel spółkami, o których mowa. Dlatego posiadam od niedawna akcje Azotów (po średniej cenie 31,61zł) i od kilku miesięcy akcje Astarty (po średniej cenie 31,17zł).
Analiza spółki Atende
Malutki pakiecik Atende (2% portfela) kupiłem 12 grudnia 2018 ze średnią ceną 3,82zł za akcje, głównie po to żeby pamiętać, że muszę zrobić dokładną analizę spółki i ewentualnie wejść z poważniejszymi kwotami. Wtedy sprawdziłem tylko wyniki finansowe, przeczytałem raport za IIIkw. 2018 i raport roczny za 2017r.
Analiza spółki Delko
Mały pakiet (1/10 portfela) akcji Delko kupiłem w czerwcu 2017r. ze średnią 8,21zł za akcje. Do spółki przyciągnął mnie stabilnie rosnący przychód i zysk, niska wycena, niezagrożone zyski, dywidenda. Trochę straszył konflikt z US, ale to tylko 700tys zł, martwiło, że trochę spadły marże, ale przychód był stabilny, a marże spadły przez inwestycje. Wówczas zasięg ruchu oszacowałem na 11zł za akcję, maksymalnie do roku od zakupu (czyli czerwiec 2019r.). Mimo, że jestem obecnie na stracie, co tym bardziej boli bo był moment, że akcje chodziły powyżej 9zł, to zastanawiam się czy nie dokupić podobnego pakietu po obecnych promocyjnych cenach. Żeby zdecydować muszę ponownie przeanalizować spółkę. Charakterystyka spółki z raportu rocznego: Czytaj dalej Analiza spółki Delko