Podsumowanie PGE

Minęło sporo czasu od ostatniej analizy PGE (dostępnej tutaj i tutaj). Kurs zdążył mocno zdyskontować przedstawiane przeze mnie obawy i zalicza obecnie kolejne minima, i to pomimo całkiem pozytywnej informacji o dodatkowych prawach do emisji co2 wartych 1mld zł. Kiedy kurs spółki mimo pozytywnych informacji dalej szuka dna, to znaczy, że albo długoterminowe okoliczności są fatalne, albo jesteśmy świadkami paniki. Na panikę bym nie stawiał. Indywidualni nie są raczej w stanie ruszyć kursem, a fundusze nie panikują, bo obracają cudzą kasą. Pozostaje więc ponura perspektywa przyszłości jako podstawowa przyczyna zachowania kursu.

Czytaj dalej Podsumowanie PGE

Analiza spółki Oponeo cz. 2

W pierwszej części analizy wskazywałem na blaski i cienie działalności Oponeo na rodzimym rynku. W tej części chciałbym się skupić no nakreśleniu możliwości, jakie ma spółka na rynkach zagranicznych. Wydaje się, że na rynku polskim Oponeo wykorzystało już efekt bycia pierwszym i teraz rozpocznie się bardziej mozolna i kosztowna ścieżka walczenia o klienta i umacniania pozycji. Wysokie C/Z dla spółki uzasadniać może jedynie dynamiczny wzrost na rynkach zagranicznych. Grupa Oponeo obecna jest w 13 krajach:  Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Słowacji, Turcji, w Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz na Węgrzech.

Czytaj dalej Analiza spółki Oponeo cz. 2

Historia Astarty

Dziś miałem wstawić drugą część analizy Oponeo (cz. 1 tutaj), dotyczącą działalności spółki na rynkach zagranicznych. Jednak twarde dane potrzebne do analizy są tak skąpe w sprawozdaniach, publikacjach i prezentacjach, że postanowiłem omówić sprawę z działem relacji inwestorskich firmy. W czwartek 2 maja, jak można się było spodziewać, nie było w firmie osoby odpowiedzialnej za ten dział, w związku z czym muszę czekać do poniedziałku. Nie chcąc marnować czasu, zacząłem sobie z translatorem google przeglądać ukraińskie publikacje na temat Astarty (analiza tu, tu i tu). O ile informacje dostępne w raportach spółki, prospektach, czy anglojęzycznych stronach to laurki, o tyle ukraińskie strony są już dużo bardziej ciekawe.

Czytaj dalej Historia Astarty