PGE po sprawozdaniu za 2019r.

PGE, jako dobry typ do zakupu po marcowym wodospadzie na rynku wskazywałem już w tym wpisie. Kierowałem się głównie faktem, że kapitalizacja spadła do śmiesznych poziomów, równych np. rocznym nakładom inwestycyjnym, albo kosztowi jednego z dwóch zakończonych bloków w Opolu. Obecnie impet odbicia zdaje się słabnąć, ponadto spadają obroty.

Czytaj dalej PGE po sprawozdaniu za 2019r.

Atende po sprawozdaniu rocznym 2019

W ostatnim dniu marca Atende opublikowało roczne sprawozdania z działalności i mimo, iż III kw. 2019r. był najsłabszy od wielu lat, co prognozowałem w tym wpisie, to roczny wynik na pierwszy rzut oka budzi spory optymizm. Dodatkowo firma jest w doskonałej kondycji finansowej, a gotówka ze sprzedaży jednej ze spółek zależnych pod koniec zeszłego roku pozwala wierzyć, że Atende jest doskonale przygotowane do ewentualnego spowolnienia.

Czytaj dalej Atende po sprawozdaniu rocznym 2019

Krótko o przesileniu

Wydaje mi się, że właśnie obserwujemy zmianę narracji w podejściu do tematu wirusa. Fajny hasztag #zostanwdomu odbija się czkawką „uświadomionej” części  społeczeństwa. Coś, co było modne i cool teraz okazało się być potwornie groźne, bo #zostanwdomu po kilku tygodniach można zamienić na #patrzJakPadaTwojBiznes. Po FB zaczęła krążyć analiza prawna poddająca w wątpliwość umocowanie rozporządzenia ograniczającego poruszanie się. Coraz więcej na forach frustracji związanych z mandatami za mycie samochodu, albo spacerowanie w parku. Pojawiły się memy wyśmiewające restrykcje. Społeczeństwo ma dosyć, a każda władza boi się gniewu społeczeństwa.

Czytaj dalej Krótko o przesileniu

wirus na indeksach

 

Niedawno pisałem, że zagłębianie się w sprawozdania finansowe spółek z GPW to obecnie nienajlepszy sposób na wychwycenie dobrych okazji inwestycyjnych. Dane finansowe się zdezaktualizowały, a strategie rozwojowe,  realne jeszcze kilka miesięcy temu, obecnie  zamieniane są na strategie przetrwania. Pisałem też, że prawdziwe okazje inwestycyjne w dzisiejszej, totalnie odmienionej rzeczywistości stanowić mogą tylko spółki atrakcyjne dla zagranicznego kapitału (słabnący PLN), bardzo zdrowe finansowo (niskie zadłużenie, duże niewykorzystane limity kredytowe, wysoki stan gotówki w kasie, dobra rotacja należności) oraz operujące w sektorach stosunkowo odpornych na lockdown gospodarki. I ta ostatnia cecha wydaje się dobrym punktem wyjścia do dalszych rozważań.

Czytaj dalej wirus na indeksach