Kredyt na hulajnogę elektryczną

Kredyt na hulajnogę elektryczną jest jednym z możliwych sposobów sfinansowania tego zakupu. Często zdarza się, że nie mamy możliwości wyłożyć w danej chwili potrzebnej gotówki, a tymczasem potrzebujemy odpowiedniego środka transportu. Hulajnoga elektryczna, choć kojarzy się głównie z młodzieżą i rodzajem rozrywki, może być bardzo praktyczna. Wszystko zależy od sytuacji, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto uważnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”.

Zresztą, dotyczy to każdego zobowiązania uszczuplającego nasz budżet. Dziś jednak skupimy się na tym, jaki jest najlepszy kredyt na hulajnogę elektryczną i czy w ogóle warto go wziąć. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Kredyt na hulajnogę elektryczną
Kredyt na hulajnogę elektryczną / Czy warto?

Czym jest hulajnoga elektryczna?

Zacznijmy od podstaw i wyjaśnijmy może, co to jest hulajnoga elektryczna. To rodzaj środka transportu, który przypomina tradycyjną hulajnogę, tyle że jest masywniejszy i większy. Posiada bowiem silnik elektryczny, napędzający urządzenie. Dzięki temu nie musimy wykorzystywać do tego siły własnych mięśni, co pozwala na zwiększenie prędkości oraz zaoszczędzenie sobie wysiłku.

Cena hulajnogi elektrycznej

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Jest to podstawowe pytanie, które warto sobie zadać niezależnie od tego, czy planujemy zakup za gotówkę, czy kredyt na hulajnogę elektryczną. W zależności od parametrów i cech urządzenia, ta cena może się wahać od 500 zł do nawet 5000 zł. Podstawowymi różnicami, na jakie warto zwrócić uwagę, są moc, wpływająca również na prędkość maksymalną, jak i pojemność akumulatora. To z kolei definiuje, jaki dystans możemy przejechać bez konieczności ładowania. Wysokość kredytu na hulajnogę elektryczną także będzie różna, zwłaszcza że część zakupu możemy pokryć z oszczędności.

Czy warto brać kredyt na hulajnogę elektryczną?

Niestety, pojazd ten wielu osobom wciąż kojarzy się ze zbędnym luksusem, a przecież może być świetną alternatywą dla samochodu czy dojazdów komunikacją miejską. Kredyt na hulajnogę elektryczną warto wziąć zwłaszcza w sytuacji, gdy potrzebujemy często dojechać na niewielkie, kilkukilometrowe dystanse, zbyt duże jednak, by poruszać się piechotą. Hulajnoga elektryczna ma też szereg zalet:

  • Pozwala ominąć korki,
  • Jest dostępna zawsze i wszędzie, możemy wjechać nią nawet tam, gdzie samochody nie mają wstępu,
  • Spala mniej i jest bardziej ekologiczna,
  • Okazuje się tańsza w utrzymaniu niż samochód – kupimy ją za mniejszą kwotę, nie potrzebuje tak częstego serwisu, nie trzeba jej tankować, a ładowanie pochłania mniejsze środki, nie trzeba też opłacać obowiązkowego ubezpieczenia OC,
  • Mogą ją prowadzić także osoby bez uprawnień – dotyczy osób pełnoletnich. Dzieci i młodzież muszą mieć kartę rowerową lub kategorię prawa jazdy.

Kredyt na hulajnogę elektryczną – rodzaje

Chcąc zaciągnąć kredyt na hulajnogę elektryczną, możemy się spotkać z różnymi ofertami. Pamiętajmy, że część z nich to pożyczki – niby wydaje się, że całość polega na tym samym, jednak są one udzielane przez podmioty pozabankowe i nie spełniają aż tak rygorystycznych norm. Zaletą pożyczek pozabankowych jest fakt, że łatwiej je dostać, jednak jeśli nie mamy zdolności kredytowej w tradycyjnym banku, warto zastanowić się, czy rzeczywiście stać nas na kolejne raty.

Zresztą, biorąc kredyt na hulajnogę elektryczną w banku, również warto sobie zadać to pytanie. Pamiętajmy, że zwykle zakup na kredyt jest droższy niż za gotówkę, ponieważ dochodzi jeszcze koszt w postaci odsetek, a czasem obowiązkowego ubezpieczenia czy prowizji. Z finansowego punktu widzenia korzystniej będzie, jeśli przez ten czas odłożymy potrzebną kwotę – jednak jeśli pojazd jest nam potrzebny tu i teraz, kredyt na hulajnogę elektryczną może być jedyną sensowną opcją. Do wyboru mamy:

  1. Kredyt gotówkowy niecelowy,
  2. Zakup na raty.
Jaki kredyt na hulajnogę elektryczną
Jaki kredyt na hulajnogę elektryczną wybrać?

Kredyt na hulajnogę elektryczną gotówkowy

Gotówkowy kredyt niecelowy to jeden ze sposobów na zakup hulajnogi elektrycznej, gdy nie mamy na nią potrzebnej gotówki. Zasada jego udzielania jest bardzo prosta. Idziemy do wybranego banku – najlepiej takiego, w którym mamy już konto – i składamy wniosek. Bank ocenia, czy mamy odpowiednią zdolność kredytową, a jeśli tak, przyznaje nam wnioskowaną kwotę. Na tym etapie nasza styczność z kredytodawcą się kończy. Możemy kupić hulajnogę elektryczną na kredyt w dowolnym sklepie, a nawet u osoby prywatnej. Nie musimy na nią przeznaczać całej kwoty, nikt nas z tego nie rozlicza. Najczęściej jednak możemy zapomnieć o różnych promocjach i preferencyjnych warunkach związanych z kredytem na hulajnogę elektryczną.

Kredyt na hulajnogę elektryczną – raty

Hulajnoga elektryczna na raty może się okazać znacznie lepszym pomysłem. Musimy się udać do wybranego sklepu, który obsługuje sprzedaż ratalną i posiada stosowną umowę z bankiem. Tam, przy zakupie, wnioskujemy o kredyt na hulajnogę elektryczną. Wiąże się to z uproszczoną procedurą, a często także preferencyjnymi warunkami, na przykład odroczeniem spłaty czy bardzo niskim oprocentowaniem.

Zakup na raty ma jednak to do siebie, że pieniądze nie przechodzą przez nasze ręce, lecz od razu trafiają na konto sklepu. Nie możemy wybrać innego sprzedawcy, na przykład osoby prywatnej oferującej urządzenie używane, ani przeznaczyć części wnioskowanej kwoty na inne cele. Z drugiej jednak strony, stwarza to mniejsze zagrożenie, że z powodu różnych życiowych sytuacji nie uda nam się zakupić hulajnogi elektrycznej pomimo kredytu.

Kredyt na hulajnogę elektryczną a zdolność kredytowa

Ciekawą sprawą jest związek kredytu na hulajnogę elektryczną z naszą zdolnością kredytową. Jako że wnioskowana kwota należy do niewielkich, przynajmniej z perspektywy banku, raczej nie będzie problemu z jego udzieleniem. Musimy się jednak przygotować na to, że tymczasowo obniży naszą zdolność kredytową o wysokość rat – na przykład jeśli zamierzamy w najbliższym czasie wnioskować o kredyt hipoteczny, może to być poważny problem. W dłuższej perspektywie, jeśli będziemy płacić raty sumiennie i terminowo, kredyt na hulajnogę elektryczną zwiększa naszą zdolność kredytową, ponieważ sprawia, że w oczach banku jesteśmy bardziej wiarygodnym klientem. Tak się buduje tak zwaną pozytywną historię kredytową.

Najlepszy kredyt na hulajnogę elektryczną
Najlepszy kredyt na hulajnogę elektryczną

Kredyt na hulajnogę elektryczną – podsumowanie

Pamiętajmy, że każdy kredyt to ryzyko i musimy brać pod uwagę wszystkie scenariusze, łącznie z utratą pracy czy poważną chorobą. Choć kredyt na hulajnogę elektryczną jest niewysoki, tak samo jest w jego przypadku. Warto się więc zastanowić, czy naprawdę teraz potrzebujemy takiego urządzenia, a jeśli nie – poczekać, aż będziemy dysponować odpowiednią gotówką. Jeśli jednak musimy brać kredyt na hulajnogę elektryczną, warto wybrać zakup na raty, które często wiążą się z brakiem oprocentowania i są korzystniejsze, jeśli chodzi o samą procedurę udzielania kredytu, jak i jego ostateczny koszt.

Dodaj opinie na forum